а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доброволец

мн. доброволци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што доброволно, по своја желба, врши, прави, исполнува нешто.
Англиски: volunteer
Примери:
Тој се пријави како доброволец во војска.
Изведенки
доброволечки прид.
доброволечкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи