а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доброволен

доброволниот
Вид збор: Придавка
1. Што прави нешто по своја волја, без принуда.
Англиски: voluntary
Примери:
Доброволни дарители на крв.
2. Што се врши според слободната волја и желбата на вршителот.
Англиски: voluntary
Примери:
Доброволна работа.
Доброволен прилог.
Доброволна акција.
Изведенки
доброволност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи