а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добробит

(едн.) добробитта
Вид збор: Именка, женски род
благосостојба, просперитет
Англиски: welfare Српски: добробит
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Како ресорно министерство имаме целосно разбирање за потребите на граѓаните за изградба на патишта, булевари, раскрсници, повеќенаменски инфраструктурни објекти кои се за нивна добробит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи