а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добрка

добркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со бркање дотера (добиток и др.) до определено место.
Англиски: chase Албански: ndjek
Примери:
Го добрка добитокот во шталата.
2. Престане со бркање.
Албански: ndalon ndjekjen
3. (се добрка) Се избрка до крај.
Албански: ndjek deri në fund
Изведенки
добркува несв.
(се) добркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи