а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добрише

добришат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Избрише, исчисти до крај.
Англиски: wipe Албански: fshi deri në fund
Примери:
Ќе го добришам подот и ќе седнам да одморам.
2. (се добрише) Се избрише до крај.
Англиски: wipe Албански: fshi deri në fund
Примери:
Подот треба уште да се добрише.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи