а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добричи

добричат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со бричењето на некого.
Англиски: shave Албански: rruaj deri në fund
Примери:
Иако не беше добричен, се истави од берберскиот стол.
Отиде кај друг бербер да се добричи.
2. (се добричи) Се избричи до крај.
Англиски: shave off Албански: rruaj deri në fund
Изведенки
1. добричува несв.
(се) добричуваат
2. добричување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи