а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добрина

мн. добрини
Вид збор: Именка, женски род
1. Особина на тој што е добар; пријателско расположение спрема луѓето, спремност за давање помош, великодушност.
Англиски: goodness Албански: mirësi
Примери:
Од лицето му избиваше добрина.
Жедно му гледаше во очите оти старецот сета своја добрина како да ја имаше во погледот.
2. Нешто што е извршено во полза на другите; добро дело.
Англиски: kindness Албански: mirësi
Примери:
Тој ни направил многу добрини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи