а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добредојден

добредојдениот
Вид збор: Придавка
1. Срдечно, со радост пречекан, примен.
Англиски: welcome
Примери:
А во куќата имаше постојано гости кои секогаш беа добредојдени.
2. Дојден во вистински час.
Англиски: welcome
Примери:
Ваквите разговори за многумина се добредојдена разонода.
добродојдена причина за караница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи