а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добрани

добранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одбрани нешто или некого.
Англиски: defend Албански: mbroj
Примери:
Тешко можеш да го добраниш лозјето од птиците.
2. (се добрани) се одбрани, се спротивстави
Англиски: defend Албански: mbrohem, kundërvihem
Примери:
Не можеш да се добраниш од кучиња.
Изведенки
добранува несв.
(се) добрануваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи