а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добојадиса

добојадисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со боењето; избои до крај.
Англиски: paint
Примери:
Тој го добојадиса масичето и го остави да се суши.
Овој ѕид треба да се добојадиса.
Изведенки
1. добојадисува несв.
добојадисуваат
2. добојадисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи