а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добори

(се) доборат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со борењето; престане да се бори.
Примери:
Тој не можеше да се добори со големата толпа луѓе што го притискаше од сите страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи