а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доболи

доболат
Вид збор: Глагол, свршен
Почувствува болка од нешто.
Примери:
Тие негови зборови најмногу го доболеа.
Изведенки
доболува несв.
доболуваат
Пример: ме (те, го...) доболува
FlexiMac
 менување на македонски глаголи