а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доблест

мн. доблести
Вид збор: Именка, женски род
1. Позитивна особина, добри својства, непорочност.
Англиски: virtue Српски: врлина Албански: virtyt
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Добрината и доблеста се запретани длабоко во човековата природа.
2. смелост, храброст
Англиски: courage Албански: guxim, vyrtit, kurajë
Примери:
Тој имаше доблест тоа јавно да го каже.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи