а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добичи

добичат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со сечењето, со режењето на трупци за штици, греди и сл.
Англиски: saw
Примери:
Ги добичи штиците и ги нареди во дворот.
Изведенки
1. добичува несв.
добичуваат
2. добичување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи