а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добиток

мн. добици
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Домашни животни (крави, коњи, овци, кози).
Англиски: livestock Албански: bagëti
Употреба: Земјоделство
Примери:
Татко го собра од дворот добитокот за да го води на паша.
2. Едно такво животно.
Англиски: animal Албански: kafshë shtëpiake
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи