а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добитник

мн. добитници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што добил, што заслужил нешто (награда).
Англиски: winner Албански: fitues
Примери:
Во овој судски процес тој беше добитник на наследството.
Тој е добитник на Нобелова награда.
2. Тој што се изборил за нешто; победник (во натпревар, во борба, на конкурс).
Англиски: winner Албански: fitues
Примери:
Добитниците на првото место добија златен медал.
Во оваа војна нема да има добитници.
Изведенки
добитнички прид.
добитничкиот
победнички
Пример: добитнички тим
FlexiMac
 менување на македонски глаголи