а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добележи

добележат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши или прекине со бележењето, запише до крај.
Англиски: note
Примери:
Доцна вечерта го добележи текстот и го подготви за предавање.
Зборуваше многу брзо и не можев да ги добележам неговите зборови.
Изведенки
добележува несв.
добележуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи