а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доаби

доабат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За нож - намали острина на сечилото до крај; сосема затапи.
Англиски: blunt Албански: topit
Примери:
Нашиот готвач многу брзо ги доаби ножевите.
2. Искине, излити до крај.
Англиски: wear out Албански: soset, hahet
Примери:
Ова палто се доаби оваа зима.
3. (се доаби) Се намали острината на сечилото до крај; сосема се затапи.
Англиски: blunt Албански: topit
4. (се доаби) Се искине, се излити до крај.
Англиски: wear out Албански: soset, hahet
Изведенки
доабува несв.
(се) доабуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК