а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дневно

Вид збор: Прилог
Ранг: 4120
1. На ден.
Англиски: daily
Примери:
Трипати дневно девојките се собираат.
2. Секој ден, секојдневно.
Англиски: daily
Примери:
Тие ги минуваа дните со неколку желади дневно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК