а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дневница

мн. дневници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15403
1. Дневна заработка, надница, награда за еден ден работа.
Англиски: daily wage Албански: mëditje
Употреба: Економија
Примери:
Аргатите не сакаат да работат за помали дневници.
2. Паричен надомест за дневни трошоци од службен пат, покрај редовната плата.
Англиски: daily allowance Албански: mëditje
Употреба: Економија
Примери:
Со моите дневници не ќе можам да го платам ниту хотелот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК