а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дневник

мн. дневници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3872
1. Книга во која се запишува што се работи секој ден или се забележуваат настани и впечатоци од текот на денот.
Англиски: diary Албански: ditar
2. Весник што излегува секој ден.
Англиски: newspaper Албански: gazetë
3. Дневен медиумски извештај; вести.
Англиски: daily news Албански: lajme ditore
Примери:
телевизиски дневник
Изведенки
дневнички прид.
дневничкиот
Пример: дневнички запис