а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дневен

дневни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1615
1. Што се однесува на денот.
Англиски: daily Албански: ditor
Примери:
дневна светлина
дневна температура
2. Што се случува дење, што се извршува преку ден.
Англиски: daily Албански: ditor
Примери:
дневни задолженија
дневна работа
3. Што се извршува во текот на еден ден.
Англиски: daily Албански: ditor
Примери:
дневен трошок
дневен пазар
Дневна листа на јадења.
4. Што се случува, се извршува секој ден, секојдневен.
Англиски: daily Албански: ditor
Примери:
дневна политика
Изрази
Дневен печат, дневен весник - весник што излегува секој ден (за разлика од периодичните списанија).
Дневен ред - утврден ред на прашањата што ќе се разгледуваат на седница, состанок и сл.
Дневна соба - салон, соба во која се минува поголемиот дел од денот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК