а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

длето

мн. длета
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10084
Челична алатка што служи за длабење во дрво или во камен; резбарска алатка.
Англиски: chisel
Примери:
Тој резбареше со нож и со едно длето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК