а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

длапка

мн. длапки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9050
вдлабнатина, дупка, јама
Англиски: dent
Примери:
Јадрите граорести очи потонаа подлабоко во очните длапки.
Многу подоцна ја здогледа големата длапка во снегот.
Изведенки
длапче ср.
мн. длапчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК