а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

длапка

мн. длапки
Вид збор: Именка, женски род
вдлабнатина, дупка, јама
Англиски: dent
Примери:
Јадрите граорести очи потонаа подлабоко во очните длапки.
Многу подоцна ја здогледа големата длапка во снегот.
Изведенки
длапче ср.
мн. длапчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи