а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дланка

мн. дланки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 635
1. Внатрешната страна на раката без прстите.
Англиски: palm Албански: shuplakë
Употреба: Анатомија
Примери:
Во дланката држеше ситна пара.
2. Мерка за должина.
Англиски: hand's breadth Албански: pëllëmbë
Примери:
Само везирот и конзулот и меѓу нив, за дланка пониско, склопчен седеше тој.
Изрази
Како капка вода на дланка - грижливо чува.
Чита од дланки - ја претскажува иднината гледајќи во линиите на дланката.
Се гледа како на дланка - точно и јасно се гледа.
Познава како својата дланка - добро познава некого или нешто.
Изведенки
1. дланче ср.
мн. дланчиња
дем.
2. дланчиште ср.
мн. дланчишта
аугм.