а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

длабочина

мн. длабочини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1459
1. Растојанието од површината, од врвот на нешто до дното или до некоја точка надолу.
Англиски: depth Албански: thellësi
Примери:
Морска длабочина.
2. Простор, пространство што се наоѓа на голема оддалеченост од површината.
Англиски: depth Албански: thellësi
Примери:
Се сретнувал со нив во длабочините на водата и знае дека тие се погодни за пливање.
3. Место или простор оддалечен од почетокот на нешто, во внатрешноста, во средината на нешто.
Англиски: depth Албански: thellësi
Примери:
Гледаше во длабочината на дворот чекајќи важен гостин или настан.
4. Длабока смисла, длабоко навлегување во некој проблем, темелно разгледување.
Англиски: depth Албански: thellësi
Примери:
Природно беше што не ја сфатив длабочината на нивната љубов.
Длабочината на знаењата претпоставува ученикот да знае факти.
Изведенки
длабочински прид.
длабочинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК