а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

длабнат

длабнатиот
Вид збор: Придавка
издлабен, вдлабен
Англиски: dented, deepened
Примери:
Кога ќе ги садите бегониите, внимавајте длабнатата страна на коренот да ја ставите нагоре.
Ставете ги стапалата на длабнатиот дел од масажерот за релаксирање стапала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи