а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

длабнатина

мн. длабнатини
Вид збор: Именка, женски род
Вдлабено место, отвор.
Англиски: cavern
Примери:
Се слизна од коњот во една длабнатина на голата земја.
Најде една длабнатина во ѕидот.
Изведенки
длабнатинка ж.
мн. длабнатинки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи