а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диња

мн. дињи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12730
Едногодишно растение и неговиот плод, месест и сочен со сладок вкус.
Латински: Cucumis mеlо Англиски: melon Албански: pjepër
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
жолта диња
мирис на диња
диња и лубеница
Изведенки
1. динче ср.
мн. динчиња
дем.
2. дињче ср.
мн. дињчиња
дем.