а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијахронија

мн. дијахронии
Вид збор: Именка, женски род
1. Случување на некои појави во различно време.
Англиски: diachrony Албански: diakroni
2. Разгледување на историските промени на даден јазик во текот на различни временски периоди.
Англиски: diachrony Албански: diakroni
Употреба: Лингвистика
Примери:
јазична дијахронија
Изведенки
1. дијахрониски прид.
дијахронискиот
Пример: Од дијахрониска гледна точка.
2. дијахроничност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи