а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијафрагма

мн. дијафрагми
Вид збор: Именка, женски род
1. Мускулна преграда меѓу градната и мускулната празнина.
Англиски: diaphragm Албански: diafragmë
Употреба: Анатомија
Примери:
Почувствува болка над дијафрагмата.
2. Плоча со отвор што го ограничува снопот зраци што минува низ оптичкиот систем.
Англиски: diaphragm Албански: diafragmë
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи