а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијафилм

мн. дијафилмови
Вид збор: Именка, машки род
Слики снимени на филмска лента што се прикажуваат последователно и што се поврзани со една тема.
Англиски: diafilm
Примери:
Постојат дијафилмови во кои содржината се изразува само со визуелните елементи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи