а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијатоника

(едн.) дијатониката
Вид збор: Именка, женски род
Тонски состав (дур, мол) од седум степени во една октава.
Употреба: Музика и танц
Изведенки
дијатонски прид.
Пример: дијатонска скала
FlexiMac
 менување на македонски глаголи