а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијатеза

мн. дијатези
Вид збор: Именка, женски род
1. Склоност кон крвавење.
Англиски: diathesis Албански: diatezë
Употреба: Медицина
Примери:
Доколку дијатезата е блага, доволно е само следење.
2. Својство на глаголските форми да го покажуваат односот на лицето кон глаголското дејство; актив, пасив.
Англиски: diathesis Албански: diatezë
Употреба: Граматика
Примери:
искажување на дијатезата, безличноста во македонскиот јазик и нивно адаптирање во албанскиот превод
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК