а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијастола

мн. дијастоли
Вид збор: Именка, женски род
Повторно полнење на срцевите комори со крв по контракција на срцето.
Англиски: diastole
Употреба: Медицина
Примери:
Срцето ритмички се контрахира, срцевиот циклус го сочинуваат систолата и дијастолата.
Дијастолата почнува во преткоморите кога во исто време почнува систола на коморите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК