а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијаспора

(едн.) дијаспората
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12883
1. Растурени делови на некои народи или религиозни малцинства низ светот.
Англиски: diaspora Албански: diasporë
Примери:
Обединета Македонска Дијаспора.
еврејска дијаспора, тибетска дијаспора
Католичката дијаспора во Македонија.
2. Економска и политичка емиграција, луѓе на работа надвор од својата татковина.
Англиски: diaspora Албански: diasporë, mërgatë
Употреба: Преносно значење
Примери:
економска дијаспора