а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијапозитив

мн. дијапозитиви
Вид збор: Именка, машки род
Фотографски позитивна слика изработена на проѕирна материја (стакло, целулоид).
Англиски: slide
Примери:
Стаклени дијапозитиви.
Мал оглас отпечатен во дијапозитив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи