а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијапазон

мн. дијапазони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26771
1. Опсег, обем од најнискиот до највисокиот тон на некој инструмент или на некој глас.
Англиски: vocal range Албански: varg
Употреба: Музика и танц
Примери:
Пејач со широк дијапазон.
2. Звучна виљушка со два крака што дава тон.
Англиски: tuning fork Албански: diapazon
Употреба: Музика и танц
3. Опсег, од ... до ...
Англиски: bandwidth Албански: varg
Употреба: Преносно значење
Примери:
Има широк дијапазон.
богат дијапазон
интелектуален дијапазон
дијапазон од театарски естетики
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК