а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијанија

мн. дијании
Вид збор: Именка, женски род
суштество
Англиски: being
Употреба: Архаизам
Примери:
Ноќе нема жива дијанија.
Од огин бега ѕверка и секоја дијанија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи