а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијаметрален

дијаметралниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на дијаметар.
Англиски: diametrical
Употреба: Математика
2. Што е на спротивната страна, сосема спротивен, различен.
Англиски: diametrical
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дијаметрални разлики.