а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијаметар

мн. дијаметри
Вид збор: Именка, машки род
Пречник, права линија што минува низ центарот на кругот и го дели на две еднакви половини.
Англиски: diameter Албански: diametër
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи