а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијамант

мн. дијаманти
Вид збор: Именка, машки род
Скапоцен камен, најтврд и најчист вид кристализиран јаглерод.
Англиски: diamond Албански: diamant
Примери:
прстен со дијамант
Изведенки
дијамантски прид.
дијамантскиот
Пример: дијамантски прстен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи