а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијалог

мн. дијалози
Вид збор: Именка, машки род
1. Разговор меѓу двајца.
Англиски: dialogue Албански: dialog
Примери:
Отворен, искрен дијалог.
Води дијалог.
Прекине дијалог.
Дијалог меѓу момата и војводата.
2. Литературно дело напишано во форма на дијалог.
Англиски: dialogue Албански: dialog
Употреба: Литература
Изрази
Дијалог на глуви - разговор меѓу противници што не сакаат да ги ислушаат аргументите на другиот.
Изведенки
дијалошки прид.
дијалошкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи