а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијализа

мн. дијализи
Вид збор: Именка, женски род
1. Одвојување на слузести материи при осмозата.
Англиски: dialysis Албански: dializë
Употреба: Хемија
2. Постапка (обично при оштетени бубрези) на отстранување супстанции од организмот што обично се излачуваат преку бубрезите.
Англиски: dialysis Албански: dializë
Употреба: Медицина
Примери:
Оди на дијализа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК