а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијалект

мн. дијалекти
Вид збор: Именка, машки род
Говор со свои јазични специфичности, обично во еден крај, во еден реон.
Англиски: dialect Албански: dialekt
Употреба: Лингвистика
Примери:
Македонски дијалекти.
Западномакедонски дијалекти.
Ахајски грчки дијалекти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи