а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијалектологија

Вид збор: Именка, женски род
Наука што се занимава со проучување на јазичните карактеристики на дијалектите.
Англиски: dialectology
Употреба: Лингвистика
Примери:
македонска дијалектологија
историска дијалектологија
Изведенки
дијалектолошки прид.
дијалектолошкиот
Пример: Дијалектолошко истражување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи