а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијалектичар

мн. дијалектичари
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на дијалектиката, тој што ја применува дијалектиката, дијалектичкиот метод.
Употреба: Филозофија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи