а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијалектика

(едн.) дијалектиката
Вид збор: Именка, женски род
Наука за општите закони на движењето и развитокот на природата, на општеството и на човековото мислење, која ги разгледува природните појави во вечно движење и менување.
Англиски: dialectics
Употреба: Филозофија
Изведенки
дијалектички прид.
дијалектичкиот
Пример: дијалектички метод, дијалектички закони
FlexiMac
 менување на македонски глаголи