а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дијалектен

дијалектни
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што припаѓа на дијалект.
Употреба: Лингвистика
Примери:
дијалектна основа
дијалектна форма
дијалектна разновидност
дијалектни особини
дијалектно влијание
FlexiMac
 менување на македонски глаголи